Jean Sibelius

Suomijos kompozitorius

Jean Sibelius (1865-1957) - suomių kompozitorius. Žymiausias Skandinavijos šalių simfoninės muzikos kūrėjas.

Jano Sibelijaus šeima nebuvo itin muzikali, tėvas kartais dainuodavo pritariant liutniai, motina mokėjo skambinti pianinu. Tarp jo šeimos giminaičių tiek iš tėvo, tiek iš motinos pusės buvo žinomų Suomijos muzikos kultūros veikėjų. Janas pradėjo mokytis skambinti pianinu būdamas septynerių, vadovaujamas tetos Julijos. Pirmąją savo kompoziciją sukūrė apie 1881 m. Tai buvo „Vandens lašai smuikui ir violončelei“ (Vesipisaroita viululle ja sellole ). Nuo šešiolikos groti smuiku Janas mokėsi pas vietinio karinio garnizono muzikantų grupės vadovą. Per dešimt metų tapti didžiausiu smuiko virtuozu buvo karščiausias J. Sibeliaus. Jo sesuo Linda grojo pianinu, brolis Kristijanas violončele.

Vasaras leisdavo Lovisoje prie Baltijos jūros pakrantės pas senelę iš tėvo pusės. Galbūt tai jame žadino polėkius kelionėms, tolimiems kraštams. Janas yra pasakęs „Hemenlina buvo, kur aš eidavau į mokyklą, Lovisa buvo laisvė“.

Viešėdamas Turku, Janas buvo globojamas dėdės Pero, savamokslio muzikanto ir prekiautojo grūdais. Jo bibliotekoje susipažino su įvairiomis partitūromis, tikriausiai Turku pirmą kartą išgirdo simfoninę muziką. 1885 m. rudenį Janas Sibelijus pradėjo studijuoti teisę Helsinkio universitete ir užsirašė į kursus Helsinkio muzikos institute. Janas apleido teisės studijas ir po metų galutinai atidavė pirmenybę muzikiniam lavinimuisi. Jis studijavo vadovaujamas instituto rektoriaus Martino Vegelijaus. Grojo smuiku solo, instituto kvartete ir orkestre, tačiau ilgainiui pradėjo suprasti, kad scenos baimė ir gana vėlyvas amžius, nuo kurio jis pradėjo smuikuoti, jam neleis tapti smuiko virtuozu. Keturių mokslų metų laikotarpyje jis parašė daugiau nei 100 muzikinių kūrinėlių, iš kurių „Styginių kvartetas A minore“ patraukė kritiko Karlo Flodino dėmesį: jis rašė, kad „Vienu mostu p. Sibelijus įžengė į aukščiausiąją gretą tų, kuriems priklausys Suomijos kūrybinės kompozicijos ateitis“.

Jean Sibelius - Finlandia